اپیدمیولوژی و شیوع ویروس هاری

اپیدمیولوژی و شیوع ویروس هاری ویروس هاری

دسته‌بندی : ویروس هاری |
در گروه : بیماران

دهمین عامل شایع عفونی مرگ در انسان‌ها، ویروس هاری است، سالیانه 61000 مورد ابتلا به هاری در جمعیت انسانی در دنیا اتفاق می‌افتد. در جمعیت‌های روستایی چهار- پنجم موارد ابتلا به ویروس هاری فوت می‌شوند.

95 درصد از مرگ و میرهای ناشی از هاری در آفریقا و آسیا رخ می‌­دهد. ویروس هاری در کشوهای درحال توسعه بیشترین شیوع را دارد (به ویژه در هند)، بیشترین میزان مرگ و میر را دارند.

کودکان به طور بالقوه در معرض خطر هستند، زیرا با احتمال بیشتر و بدون احتیاط به حیوانات نزدیک می‌­شوند. 40 درصد از مرگ و میرها در سرتاسر جهان در کودکان زیر 15 سال اتفاق می‌­افتد.

ابتلا به ویروس هاری در همه­ کشورهای جهان به جز قطب جنوب اتفاق می‌­افتد، اگرچه در برخی از کشورها مثل انگلستان هاری ریشه کن شده است.

در کشورهای در حال توسعه، بیش از 99 درصد مبتلایان به هاری می‌میرند.

سالیانه 10 میلیون نفر درمان پس از مواجهه دریافت می‌کنند.

انتقال انسان به انسان هاری خیلی نادر است (پیوند قرنیه).

اپیدمیولوژی هاری در ایران

ایران جزو کشورهای پرخطر از نظر ویروس هاری دسته بندی می‌‌شود و میانگین سالیانه 125،000 مورد مصرف داروهای ضد هاری را در کشور داریم. در ایران تمام هزینه‌های مربوط به درمان مستقیم هاری بر عهده دولت است و در 31 استان حدود 700 مرکز بهداشت وجود دارند که شبانه روزی به بیماران هاری خدمات می‌توانند ارائه بدهند. طبق پروتکل WHO، درمان به وسیله سرم و واکسن پس از مواجهه باید انجام شود.