ویروس اپشتین بار یا EBV چیست؟

ویروس اپشتین بار یا EBV چیست؟ ویروس اپشتین بار (EBV)

در گروه : بیماران

ویروس اپشتین بار (EBV) از خانواده هرپس ویریده می‌باشد. ویروس EBV اولین بار در طی تحقیق بر روی لنفوم بوروکیت توسط Michel Epstin و Yvonne Barr کشف گردید.

این ویروس جزء ویروس‌های سرطان‌­زا دسته بندی می­‌شود که می‌­توانند تیپ‌­های مختلف سلولی را آلوده و در لنفوسیت‌ها نهفته شوند. عفونت اولیه با این ویروس بیشتر در دوران کودکی اتفاق می‌افتد.

بیشترین شیوع ویروس اپشتین بار یا ویروس EBV در کشورهای در حال توسعه و در افرادی که شرایط اجتماعی و اقتصادی ضعیفی دارند، گزارش شده است. میانگین شیوع در کودکان 50 درصد بوده و با افزایش سن بیشتر می‌شود به طوری که در بزرگسالان به میزانی بین 90 تا 99 درصد نیز می‌رسد. در حال حاضر آلودگی با این ویروس در 90 درصد جمعیت بالغین جهان وجود دارد.

ویروس EBV اولین ویروسی است که ارتباط آن با سرطان‌ گزارش گردیده است. علاوه بر ارتباط ویروس با سرطان‌، تئوری‌هایی مبنی بر ارتباط آن با بیماری‌های خودایمنی و آلرژیک نیز وجود دارد. انتقال این ویروس از طریق بزاق صورت می‌گیرد و در مواردی به انتقال آن از طریق خون هم اشاره شده است.

عفونت با ویروس EBV به طور معمول در افراد سالم بدون علامت و در یک سوم بالغین و نوجوانان به شکل سندروم منونوکلئوز عفونی بروز می‌کند.

عفونت مزمن در بیشتر افراد در تمام طول عمر بدون اینکه بیماری ایجاد کند باقی می ماند. 

بيماري ناشي از EBV يا به علت پاسخ بيش از حد فعال ايمني (منونوكلئوز عفوني) و يا به دليل فقدان پاسخ ايمني موثر (لنفوم) ايجاد مي­شود. پروتئين­هاي ويروس رشد سلول لنفوسیت B  را فعال كرده و مانع خودكشي آن مي­شوند.