پیشگیری سرخجه

دسته‌بندی : سرخجه |
در گروه : بیماران

بهترین راه پیشگیری استفاده از واکسن است.

واکسن سرخجه از ویروس زنده تخفیف حدت یافته تشکیل شده است و تنها یک دوز از واکسن ایمنی ای  معادل آلوده شدن با خود ویروس ایجاد می کند (ایمنی حاصل از واکسن بیش از 95% است). واکسن علیه این ویروس به دو شکل تک ظرفیتی (تنها حاوی ویروس سرخجه) و سه ظرفیتی (به همراه دو ویروس سرخک و اوریون) موجود است.

در برنامه واکسیناسیون کشور مان، واکسن این ویروس به شکل سه ظرفیتی و در دوز در سنین 12 و 18 ماهگی تزریق می شود.

در سال 2015 از سوی WHO اعلام شد که در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا، انتقال اندمیک ویروس به صفر رسیده است (ویروس ریشه کن شده است) و در صورت مشاهده ویروس، از خارج از مرز ها به درون این کشور ها وارد می شود.

تا سال 2016، 152 کشور از 194 کشور دنیا، واکسن علیه این ویروس را در برنامه واکسیناسیون خود قرار داده اند که میزان پوشش دهی واکسن از 13% تا 99% متغیر بوده است. بیشترین میزان سرخجه مادرزادی در کشور های آفریقایی* و کشور های جنوب شرقی آسیا**، که پوشش دهی واکسن به شکل ضعیفی صورت می گیرد، به چشم می خورد. از این رو زنان باردار به هنگام سفر به این منطق بایستی احتیاط لازم را رعایت کنند.

*کشور های آفریقایی شامل الجزایر، آنگولا، بنین، بورکینافاسو، کامرون، کیپ ورد، چاد، گینه استوایی، گابن، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، ماداگاسکار، مالی، موریتانی، موریس، نیجر، نیجریه، سائوتومه و پرنسیپه، سنگال، سیشل، سیرا لئون، توگو، بوتسوانا، بوروندی، جمهوری آفریقای مرکزی، کنگو، ساحل عاج،    جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، کنیا، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، رواندا،  آفریقای جنوبی،  سوازیلند، اوگاندا، جمهوری متحد جمهوری تانزانیا، زامبیا، زیمبابوه

**کشور های جنوب شرقی آسیا شامل اندونزی، سریلانکا، تایلند، تیمور شرقی، بنگلادش، میانمار، هند، مالدیو، جمهوری دموکراتیک خلق کره، بوتان و نپال

توصیه هایی برای دریافت واکسن

زنانی که قصد بارداری دارند باید با مشورت با پزشک مطمئن شوند که قبل از بارداری، واکسینه شده باشند.

از آنجا که واکسنMMR  واکسنی ست که حاوی ویروس زنده تضعیف شده است، زنان باردار که قبلا واکسینه نشده اند باید تا تولد نوزاد خود منتظر بمانند.

زنانی که در سن باروری هستند باید حداقل چهار هفته پس از دریافت واکسن MMR از باردار شدن پرهیز کنند.

زنان باردار نباید واکسن MMR را دریافت کنند.

اگر در حین بارداری به ویروس سرخجه مبتلا شدید یا در معرض ویروس قرار گرفتید، بلافاصله و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.