علائم ویروس پاپیلوما (HPV)

علائم ویروس پاپیلوما (HPV) پاپیلوما ویروس (HPV)

دسته‌بندی : پاپیلوما ویروس (HPV) |
در گروه : بیماران
  • سرطان‌هایی که توسط این ویروس‌ها ایجاد می‌شوند نیاز به تشخیص‌های آزمایشگاهی و بالینی دارند و فرد در ظاهر ممکن است هیچ علامتی را نداشته باشد.
  • زگیل‌های ناحیه تناسلی که می‌توانند قابل رویت و یا لمس باشند.
  • تایپ‌هایی از ویروس که سرطان زا نیستند (مانند تایپ های 6 و 11) زگیل‌های تناسلی و دستگاه تنفس (پاپیلوماتوز= بیماری‌ای که در اثر رشد زگیل‌ها در راه‌های هوایی مثل بینی و دهان ایجاد می‌شود و رشد این زگیل‌ها به سمت ریه‌ها سبب مسدود شدن آن‌ها می‌شود) را ایجاد می‌کنند. مرگ و میر ناشی از آن‌ها نادر است اما در اکثر موارد نیاز به عمل جراحی می‌باشد.
  • به جز نواحی تناسلی، زگیل‌ها ممکن است در هر جای دیگری از بدن دیده شوند. زگیل‌ها از روی ظاهرشان تشخیص داده می‌شوند و معمولا بدون درد هستند، مگر آنکه در جاهای حساس و یا نقاطی از بدن که بیشتر مورد شستشو قرار می‌گیرند، زده شوند. در این حالت علائمی مانند خارش، خونریزی، درد و تحریک شدن دیده می‌شود. زگیل‌هایی که خارج از نواحی تناسلی زده می‌شوند به 5 نوع تقسیم می‌شوند:
  • زگیل های فیلیفورم[1] یا رشته مانند که در اطراف پلک‌ها، لب‌ها، گردن، انگشتان و پاها رشد می‌کنند و رنگ‌های مختلفی مثل زرد، قهوه‌ای و گاهی همرنگ خود دیده می‌شوند و به 1-2 میلی متر هم می‌رسند.

  • زگیل های معمول[2] که معمولا روی انگشتان دست و پا رشد می کنند، اما می توانند در هر جای دیگری از بدن ظاهر شوند. آنها ظاهری زبر و ناهموار و سری گرد دارند. این زگیل ها نسبت به پوست اطراف شان تیره تر هستند.

  • زگیل هایی که فقط در پا دیده می شوند[3]. بر خلاف سایر زگیل ها که بر روی پوست ظاهر می شوند، این دسته از زگیل ها درون پوست رشد می کنند و مانند سوراخی در کف پا که به وسیله پوست سختی احاطه شده اند ظاهر می گردند و ممکن است راه رفتن را برای فرد سخت و مشکل سازند.

  • زگیل های مسطح یا تخت[4]. معمولا بر روی صورت، ران یا بازوها رشد می کنند. آنها کوچک هستند و به راحتی جلب توجه نمی کنند. این زگیل ها دارای یک سطح مسطح بوده و به رنگ های صورتی، قهوه ای یا زرد کم رنگ دیده می شوند.

  • زگیل هایی که زیر و یا اطراف ناخن های دست و پا رشد می کنند و می توانند دردناک باشند و رشد ناخن ها را تحت تاثیر قرار دهند.

نکاتی بهداشتی در مورد زگیل های پوستی:

1- مانند زگیل های تناسلی، تمامی این زگیل ها نیز مسری هستند و به راحتی به دیگران و یا حتی سایر نقاط بدن فرد منتقل می شوند.

2- در صورت استفاده از سنگ پا، ناخن گیر یا سوهان ناخن در تماس با ناحیه ای که زگیل دارد، از آن وسایل در سایر قسمت های بدن خود استفاده نکنید و اجازه ندهید که دیگران نیز از آنها استفاده کنند.

3- چنانچه دیابت دارید سعی نکنید که زگیل هایتان را خود درمان کنید. زیرا دیابت حس را در پا ها از بین می برد و از این رو به راحتی به خود آسیب می زنید بدون آنکه متوجه آن شوید.

4- در صورت برجسته بودن زگیل ها، هیچ گاه تلاش به کندن آنها نکنید زیرا سبب پخش شدن آن به سایر نقاط بدن خود می شوید.

5- از جمله درمان های خانگی که برای زگیل های پوستی پیشنهاد شده اند می توان به استفاده از سرکه سیب، سیر، آب پیاز، آلوئه ورا، پوست سیب زمینی اشاره کرد. این درمان ها صرفا خانگی و تجربی بوده و هیچ گونه تاییدیه ای از سوی سازمان های معتبر دارویی ندارند.

 

[1] Filiform warts

[2] Common warts

[3] Plantar warts

[4] Flat warts