راه های انتقال پاپیلوما ویروس HPV

راه های انتقال پاپیلوما ویروس HPV پاپیلوما ویروس (HPV)

دسته‌بندی : پاپیلوما ویروس (HPV) |
در گروه : بیماران

ویروس پاپیلوما از طریق داشتن تماس جنسی از راه مقعد، واژن یا دهان با کسی که دارای ویروس است، انتقال می‌یابد. ویروس به‌طور گسترده‌ای طی تماس جنسی از راه مقعد و یا واژن منتشر می‌شود. به طور معمول، نزدیک به تمامی زنان و مردان در طول زندگی خود، حداقل یکبار در معرض آلوده شدن با ویروس قرار می‌گیرند. HPV شایع‌ترین عفونت ویروسی در دستگاه تولید مثل بوده و اوج زمان کسب ویروس همزمان با شروع فعالیت‌های جنسی است و تماس پوست با پوست نواحی تناسلی نیز یک راه انتقال ویروس محسوب می‌شود و حتی استفاده از کاندوم به دلیل اینکه تمام نواحی دارای زگیل را نمی پوشاند، راه حفاظتی مناسبی به حساب نمی‌آید اما با این حال استفاده کردن از کاندوم بهتر از استفاده نکردن از آن است.

تماس با اشیاء و لباس آلوده هم ممکن است ویروس را انتقال دهد. خطر انتقال پاپیلوما ویروس ممکن است افزایش یابد اگر شما:

  • خراش یا برشی بر روی پوست خود داشته باشید.
  • سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید.
  • به طور مداوم در معرض ویروس قرار بگیرد.

 HPV همچنین می‌تواند از یک قسمت از بدن شما به قسمت دیگری که آلوده نشده است، نیز گسترش یابد.

ویروس حتی زمانی که فرد آلوده هیچ علائم و نشانه‌ای ندارد نیز توانایی پخش و انتشار دارد. در واقع ممکن است که علائم سال‌ها پس از آلوده شدن فرد در او ظاهر شود و از این رو دانستن این موضوع که فرد اولین بار کی به ویروس آلوده شده را سخت می‌سازد. خوشبختانه در بسیاری از موارد آلودگی با ویروس خود به خود برطرف می‌شود (حدود 90% از عفونت‌های HPV طی 2 سال برطرف می‌شوند) اما چنانچه ویروس از بدن پاک نشود می‌تواند زگیل و یا سرطان‌های نام‌برده را سبب شود.

زگیل‌های تناسلی به شکل برآمدگی‌های کوچک در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌شوند. این برآمدگی‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک، برجسته یا تخت، تیز یا گل کلمی شکل باشند.