راه های انتقال ویروس مولوسکوم کانتاجیازوم

راه های انتقال ویروس مولوسکوم کانتاجیازوم ویروس مولوسکوم کانتاجیازوم

ویروسی که باعث مولوسکا می‌شود می‌تواند از طریق تماس فیزیکی از فردی به فرد دیگر و یا از طریق اشیای آلوده‌ای که در تماس با ویروس بوده‌اند، گسترش یابد. اشیای بی جان شامل لباس و حوله، لیف حمام، وسایل شخصی استخر و اسباب بازی‌ها می‌شود. اگر چه گزارش‌هایی مبنی بر انتقال ویروس مولوسکوم کانتاجیازوم از طریق استخرهای شنا، حمام‌ها، سونا و یا سایر محیط‌های مرطوب و گرم وجود دارد، اما هنوز ثابت نشده است. محققانی که بر روی این راه‌های انتقال تحقیق می‌کنند احتمال می‌دهند که ویروس با به اشتراک گذاشتن حوله و سایر وسایل در اطراف استخر یا سونا منتقل می‌شود تا از طریق خودِ آب. این ویروس همچنین می‌تواند از طریق تلقیح به خود (تماس با ضایعات و زخمی کردن آن‌ها و سپس لمس ناحیه دیگری از بدن) نیز گسترش یابد. تیغ زدن یا حذف موها از طریق لیزر می‌تواند سبب انتشار ویروس از یک قسمت از بدن به سایر نواحی آن شود.

ویروس از طریق تماس جنسی نیز می‌تواند از فردی به فردی دیگر نیز منتقل شود. بسیاری از موارد انتقال ویروس، اما نه همه آن، در بزرگسالان به دلیل تماس جنسی ست.

ویروس به طور موضعی در یک محل باقی مانده و به شکل سیستمیک در بدن نمی‌چرخد بنابراین ویروس از طریق عطسه یا سرفه کردن منتقل نمی‌شود.

چون ویروس در لایه‌های فوقانی پوست قرار دارد از این رو به محض اینکه ضایعات بهبود یابند، ویروس نیز به طور کامل از بین خواهد رفت و دیگر قابل انتقال نخواهد بود.

چه کسانی در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن هستند؟

این ویروس شایع بوده و اگرچه محدود به کودکان نمی‌شود اما بیشتر در کودکان 1 تا 10 سال دیده می‌شود. افراد زیر بیشتر در معرض خطر هستند:

  • افراد با سیستم ایمنی تضعیف شده مانند مبتلایان به ویروس HIV یا کسانی در حال درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی اند(مبتلایان به سرطان). ضایعات ویروسی در این افراد بزرگتر بوده و سخت به درمان جواب می‌دهد.
  • افرادی که دارای درماتیت آتوپیک یا همان اگزما هستند. به دلیل اینکه در این افراد پوست در محل اگزما دارای شکاف‌های متعددی ست، احتمال آلوده شدن با ویروس وجود دارد.
  • افرادی که که در آب و هوای گرم و مرطوب و در محیط‌های شلوغ زندگی می‌کنند.