از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده؟ بهترین راهکار

0 5,183
زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

قرص اورژانسی یک روش اضطراری برای پیشگیری از بارداری است که در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص اورژانسی زمانی که بعد از رابطه جنسی محافظت نشده در سریع‌ترین زمان ممکن مصرف شود، بیشترین تاثیر را در پیشگیری از بارداری دارد. اما سوالی که احتمالا برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مقاله از مجله سلامت کیوان با ما همراه باشید.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده قابل استفاده است. این قرص‌ها در شرایطی استفاده می‌شود که دیگر روش های پیشگیری از بارداری انجام نشده‌اند یا با مشکل مواجه شده‌اند و یا زمانی که قادر به استفاده از محافظ نیستید و همچنین زمانی که رابطه جنسی ناخواسته داشته‌اید. این قرص‌ها حاوی هورمون‌هایی هستند که از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کنند.

روش اصلی اثرگذاری قرص اورژانسی جلوگیری از تخمک گذاری است. این قرص‌ها باعث می‌شوند تخمدان‌های شما نتوانند تخمک‌هایی را که می‌توانند توسط اسپرم بارور می‌شوند آزاد کنند. هرچند مصرف قرص اورژانسی در اکثر مواقع موثر است اما به هیچ عنوان نباید به عنوان روش دائمی برای پیشگیری از بارداری استفاده شود. البته با وجود اثرگذاری زیاد این قرص‌ها، عجیب نیست در مورد اثرگذاری قرص اورژانسی نگران باشید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد تا انتها با ما همراه باشید.

آیا قرص های اورژانسی همیشه موثر هستند؟

زمانی که قرص های اورژانسی به سرعت بعد از رابطه جنسی و به درستی مصرف شوند، اثرگذاری خیلی زیادی در جلوگیری از بارداری ناخواسته دارند. زمانی که در 24 ساعت اول پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شوند بسیار موثر هستند و تا حدود 99 درصد احتمال موفقیت دارند. سعی کنید در صورتی که رابطه جنسی محافظت نشده داشتید، در اولین زمان ممکن (قبل از گذشت 72 ساعت) از قرص اورژانسی استفاده کنید تا بیشترین فایده را داشته باشد. نحوه مصرف قرص اورژانسی بستگی به نوع محصول و دستور پزشک یا دستورالعمل قرص دارد. مدت زمانی که برای مصرف قرص اورژانسی در اختیار دارید، بسته به نوع دارو می‌تواند متفاوت باشد.

از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟
از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟

از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده است؟

تنها راهی که می‌توان مطمئن شد قرص اورژانسی اثر کرده است یا نه، شروع قاعدگی در زمان مقرر است؛ در صورتی که بیش از 7 روز تاخیر پریود در دوره بعدی داشته باشید، باید تست بتا بارداری یا بیبی چک انجام دهید. همچنین معمولا افرادی که قرص اورژانسی مصرف می‌کنند کمتر از 10 روز بعد در غیر از زمان مقرر پریود می‌شوند و این نشان از اثرگذاری صحیح قرص است. البته باید توجه داشته باشید، گاهی اوقات قرص‌های اورژانسی می‌توانند بر چرخه قاعدگی شما تاثیر بگذارند و شاید به این دلیل باشد که پریود شما به موقع اتفاق نیفتاده است.

بیشتر بخوانید:

چه علائمی نشان می‌دهد پیشگیری از بارداری اورژانسی اثر نکرده؟

اگر قرص اورژانسی را بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید، می‌تواند بسیار موثر باشد. اما احتمال کمی برای بی‌تاثیر بودن آن نیز وجود دارد. یکی از علائم اصلی که نشان می‌دهد قرص اورژانسی عمل نکرده است، قاعدگی عقب افتاده است. اگر پریود شما بیش از هفت روز دیرتر از حد انتظارتان اتفاق افتاد، آزمایش بارداری بدهید.

از کجا بفهمیم قرص اورژانسی موثر بوده و کار کرده؟
از کجا بفهمیم قرص اورژانسی موثر بوده و کار کرده؟

چه چیزی اثرگذاری قرص اورژانسی را کم می کند؟

گفته شد که با وجود اینکه اگر قرص اورژانسی در زودترین زمان ممکن بعد از رابطه جنسی مصرف شود، تاثیرگذاری خیلی خوبی دارد، احتمال بی اثر بودن قرص اورژانسی نیز وجود دارد. برخی از مواردی که ممکن است تاثیر قرص اورژانسی را از بین ببرد عبارتند از:

  • اگر پس از مصرف قرص اورژانسی دچار استفراغ یا اسهال شدید، ممکن است بدن شما قرص را جذب نکرده باشد. اگر این اتفاق برای شما افتاد، با پزشک یا داروساز صحبت کنید زیرا ممکن است به دوز دوم نیاز داشته باشید. (1)
  • برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد قرص اورژانسی در زنان دارای اضافه وزن ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. اگر BMI شما بالای 30 یا بالاتر است، با پزشک خود در مورد هر گونه نگرانی صحبت کنید.
  • مصرف برخی از داروها می‌توانند اثربخشی قرص اورژانسی را کم کنند. داروهایی مثل کاربامازپین، ریفامپین، داروهای اچ آی وی، برخی از آنتی بیوتیک‌ها و غیره. پیش از استفاده از هر دارویی بهتر است با پزشک صحبت کنید تا از بابت تداخلات دارویی خیالتان راحت باشد.
  • قرص های اورژانسی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می‌کنند. اگر قبل از مصرف قرص اورژانسی تخمک گذاری اتفاق افتاده باشد، امکان بارداری وجود دارد.     
  • قرص اورژانسی تنها زمانی بیشترین اثرگذاری را دارد که بلافاصله بعد از رابطه جنسی مصرف شود. زمانی که بیش از 72 ساعت از رابطه جنسی محافطت نشده بگذرد اثر بخشی قرص اورژانسی به شدت کاهش می‌یابد.
مشاوره و تست HPV
مشاوره و تست HPV

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر اوقات بعد از مصرف قرص اورژانسی نیاز به مراجعه به پزشک نخواهید داشت. با این حال خوب است اگر یک هفته از زمانی که انتظار داشتید پریود نشدید یا خونریزی غیر معمولی را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید. عقب افتادن پریود یکی از علائم اولیه بارداری است. همچنین بسیار مهم است بدانید قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری از شما در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت نمی‌کند. اگر در این مورد نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید. (2)

جمع‌بندی

قرص اورژانسی ضد بارداری نوعی پیشگیری از بارداری اضطراری است. هرچه زودتر قرص اورژانسی را مصرف کنید، اثرگذاری آن بیشتر می‌شود. برای اینکه متوجه شوید قرص اورژانسی اثر کرده است یا نه باید منتظر آغاز قاعدگی خود در زمان مقرر باشید. اگر در مورد پیشگیری از بارداری اضطراری سوالی دارید، با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:

چند بار می توان از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

در هر سال 2 الی 3 بار می توان از قرص اورژانسی استفاده کرد و مصرف بیشتر از این مقدار توصیه نشده و می‌تواند خطرناک باشد.

آیا می توان به طور دائم از قرص اورژانسی استفاده کرد؟

خیر؛ مصرف زیاد قرص اورژانسی عوارض جانبی جدی به همراه خواهد داشت و بیش از 2 یا 3 بار در سال نباید استفاده شود. سایر روش‌های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم به طور دائم توصیه می‌شود.

میزان اثرگذاری قرص اورژانسی چقدر است؟

اگر قرص اورژانسی در اولین زمان ممکن و تا مدت 72 ساعت بعد از رابطه جنسی مصرف شود اثر گذاری بالایی دارد و احتمال بارداری تا حدود 99 درصد کاهش می‌یابد.  

تا چه زمانی بعد از رابطه میتوانیم از قرص اورژانسی استفاده کنیم؟

بهترین زمان استفاده از قرص اورژانسی 24 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت است، اما تا 72 ساعت پس از رابطه نیز استفاده از این قرص موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که مصرف قرص اورژانسی پس از گذشت این زمان موثر نخواهد بود.

آیا میتوانیم قرص ال دی را به صورت اورژانسی مصرف کنیم؟

بله قرص ال دی را نیز میتوانیم به صورت اورژانسی مصرف کنیم؛ نحوه مصرف آن باید به این شکل باشد که در 72 ساعت ابتدایی رابطه 4 عدد مصرف می‌گردد و 12 ساعت بعد از مصرف نیز 4 عدد دیگر مصرف میکنیم.

منبع pharmacyplanet clevelandclinic
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.