6 علت خروج باد از واژن یا نفخ واژن+ درمان

0 52,842
زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

خروج باد از واژن (نفخ واژینال یا کویفینگ) زمانی رخ می‌دهد که که از واژن خود گاز دفع می‌کنید. در طول این اتفاق صدایی که می‌شنوید درواقع هوای به دام افتاده در واژن است که خارج می‌شود. نفخ واژن معمولاً بی ضرر است و در اثر رابطه جنسی، ورزش یا ضعف عضلات کف لگن ایجاد می‌شود و در مواردی بسیار نادر، می‌تواند نشانه فیستول واژن باشد. اما باد واژن چه علائمی دارد و چه زمانی خطرناک است؟ درمان خروج باد از واژن چیست؟ حتما تا انتهای این مقاله از مجله سلامت کیوان همراه ما باشید تا بیشتر در این باره صحبت کنیم.

خروج باد از واژن چیست؟

خروج باد واژن زمانی اتفاق می‌افتد که به طور غیر ارادی از واژن شما گازی (احتمالا همراه با صدا) خارج می‌شود که طی آن واژن هوای محبوس شده در داخل خود را آزاد می‌کند. به این رخداد کویفینگ کردن یا نفخ واژن نیز گفته می‌‎شود. هنگامی که این هوا خارج می‌شود، صدایی شبیه نفخ یا خروج باد معده از مقعد شما ایجاد می‌شود.(1)

علائم خروج باد از واژن چیست؟

علامت اصلی خروج باد از واژن، شنیدن صدا و احساس خروج هوا از واژن است، این صدا شبیه به شنیدن صدای باد معده از راست روده است. حتی ممکن است قبل از خروج گاز در واژن خود، آن را احساس کنید که هوایی در داخل واژن شما به دام افتاده است. خارج شدن باد واژن فقط چند ثانیه طول می‌کشد. برخلاف باد معده، باد واژن بو نمی‌دهد زیرا به سیستم گوارش شما ربطی ندارد.

بیشتر بخوانید:

علت خروج باد از واژن چیست؟

علت خارج شدن باد از واژن به گفته متخصصان زنان و زایمان شامل: آمیزش جنسی، تامپون قاعدگی، ضعف عضلات لگن، معاینه واژینال، فیستول واژن و ورزش است. در ادامه هرکدام از آنها را شرح می‌دهیم.

علت خروج باد از واژن
علت خروج باد از واژن
  • فعالیت‌های جنسی: رابطه جنسی یکی از بزرگترین عوامل نفخ واژن است. هنگامی که آلت تناسلی به داخل و خارج واژن شما حرکت می‌کند، مانند یک پمپ عمل‌کرده و منجر به تجمع هوا در داخل واژن می‌شود. در طول رابطه جنسی در حینی که آلت از واژن خارج می‌شود، هوا آزاد می‌شود. باد واژن در پوزیشن‌های جنسی خاص یا زمانی که در حین رابطه جنسی تغییر وضعیت می‌دهید بیشتر اتفاق می‌افتد.
  • استفاده از تامپون: مانند رابطه جنسی، فشار دادن تامپون یا فنجان قاعدگی به داخل واژن در طول قاعدگی ممکن است هوا را وارد کانال واژن کند. وقتی تامپون یا فنجان را بردارید این هوا خارج می‌شود که باعث خروج باد از واژن می‌شود.
  • ضعیف شدن عضلات کف لگن: یائسگی، زایمان طبیعی و سایر علل اختلال عملکرد کف لگن، شانس شما را برای داشتن نفخ واژن افزایش می‌دهد، زیرا عضلات کف لگن شما را ضعیف می‌کنند که منجر به خروج باد واژن می‌شود.
  • معاینات واژینال: خروج گاز از واژن در طول معاینه لگن معمول است. هنگامی که پزشک زنان شما یک اسپکولوم (speculum) را وارد واژن می‌کند، باعث می‌شود تا هوا وارد واژن شما شود. استفاده از اسپکولوم به پزشک زنان در بررسی دستگاه تناسلی و دیدن داخل واژن کمک می‌کند.
  • فیستول واژن: فیستول سوراخی بین کانال واژن و اندام‌های ادراری یا گوارشی مانند مثانه یا روده است. فیستول‌های واژن معمولاً در نتیجه تروما، جراحی یا سایر بیماری‌ها ایجاد می‌شوند. به غیر از باد واژن، علائم فیستول واژینال شامل بی اختیاری ادرار، ادرار بدبو و بی اختیاری مدفوع می‌شود.
  • حرکات بدنی: یوگا، ورزش و سایر حرکات مانند دویدن می‌توانند باعث گیر افتادن هوا در داخل واژن شوند زیرا واژن در طول این فعالیت‌ها کمی باز یا کشیده می‌شود.

اگر هوا به طور تصادفی وارد واژن شود، امری طبیعی است. اما این را به خاطر داشته باشید که شما نباید عمداً هوا را به داخل واژن خود وارد کنید زیرا می‌تواند باعث گیر افتادن هوا در رگ‌های خونی شده و منجر به آمبولی هوا شود.

علت خروج باد از واژن در اوایل بارداری چیست؟

در اوایل دوران بارداری دلایل متعددی باعث خارج شدن باد از واژن زن باردار می‌شوند، از جمله:

  • تغییرات هورمونی
  • ضعف عضلات لگن
  • فشار زیاد روی ناحیه واژن و لگن
  • عفونت باکتریایی

برای رفع این مشکل در دوران بارداری تمرینات کگل توصیه شده است. اما اگر نفخ واژن به علت عفونت باکتریایی رخ داده و با تغییر رنگ و بوی ترشحات واژن همراه باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا خروج باد از واژن خطرناک است؟

هوای به دام افتاده در داخل واژن شما معمولا باعث ایجاد درد و یا عارضه جدی نمی‌شود. با این‌حال در صورت تکرار این اتفاق به طور مداوم ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه ای مانند فیستول واژن باشد. اگر از واژن خود احساس درد می کنید یا علائم فیستول واژینال را دارید، بهتر است به یک پزشک زنان مراجعه کنید و از او بخواهید تا واژن شما را بررسی کند. همچنین می‌توانید درباره علل درد و تیر کشیدن واژن در این مقاله بخوانید: علت درد واژن

درمان باد واژن

درمان نفخ واژن در شرایطی که به علل طبیعی مانند فعالیت جنسی یا ورزش رخ دهد نیاز به انجام اقدامی ندارد اما اگر باد واژن به سایر علل مانند ضعف عضلات کف لگن رخ دهد می‌توانید با انجام تمرینات کگل نسبت به درمان نفخ واژن اقدام نمائید. تمرینات قدرتی برای کمک به تقویت و سفت کردن عضلات لگن مانند انجام تمرینات کگل ممکن است به کاهش دفعات خروج باد از واژن کمک کنند. به طور کلی بهترین راه‌ها برای تقویت عضلات کف لگن انجام تمرینات کگل یا کار با یک فیزیوتراپیست متخصص برای درمان ضعف عضلات کف لگن است. بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی در منزل

برای انجام کگل، ماهیچه‌هایی را که برای توقف ادرار استفاده می‌کنید، منقبض کنید و به مدت 10 ثانیه و چندین بار در روز نگه دارید. جهت اطلاعات بیشتر درباره نحوه انجام کگل این مقاله را مطالعه کنید: ورزش کگل چیست؟

پیشگیری از باد واژن

باد واژن یک اتفاق طبیعی است و شما نمی‌توانید کار اعجاب انگیزی برای پیشگیری از آن انجام دهید. با این‌حال، فعالیت‌های خاصی مانند رابطه جنسی، ورزش یا زایمان می‌توانند باعث وقوع بیشتر این اتفاق شوند. پرهیز از انجام برخی فعالیت‌های ورزشی یا پوزیشن جنسی که منجر به وارد شدن هوای بیشتر به داخل واژن می‌شوند به شما در جلوگیری از وقوع نفخ واژینال کمک کننده است.

زمان مراجعه به پزشک برای نفخ واژن

گفته شد که خروج گاز از واژن به خصوص در حین یا بعد از فعالیت جنسی بسیار رایج است. این امر طبیعی است و جای نگرانی برای آن وجود ندارد. با این‌حال، اگر به طور منظم باد از واژن خود دفع می‌کنید و به رابطه جنسی ربطی ندارد، ممکن است زمان تماس با پزشک متخصص زنان فرا رسیده باشد. متخصص زنان می‌تواند با انجام معاینه لگنی، واژن شما را بررسی کند که آیا یک بیماری زمینه‌ای مانند فیستول واژن، باعث ایجاد گاز واژن شما می شود یا خیر.

اگر باد واژن یا نفخ واژن را همراه با هر یک از علائم زیر را دارید بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید:

کلام آخر

باد واژن، نفخ واژینال یا queefing یک عملکرد طبیعی و عجیب در بدن است که معمولاً هیچ خطری برای سلامتی افراد ندارد. باد واژن در حالی که شرم آور و آزاردهنده است، معمولا جای نگرانی ندارد و وقوع آن در بین زنان بسیار رایج است. ممکن است در حین رابطه جنسی و ورزش، دچار آن شوید. ضعیف بودن عضلات کف لگن پس از زایمان و بارداری نیز می‌تواند در ایجاد نفخ واژینال نقش داشته باشند. در موارد نادر، نفخ واژن به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند فیستول ایجاد می‌شود. اگر درد و سایر علائم جدی همراه با نفخ واژینال را تجربه کردید بهتر است با یک پزشک متخصص زنان تماس بگیرید.

باد واژن چیست؟

خروج باد از واژن یا همان “فارت واژینال” یک پدیده طبیعی است که در طول روز و در برخی از زنان رخ می‌دهد. این پدیده، برای ترکیب گاز‌های مختلفی که در دستگاه گوارش موجود هستند و رسیدن آنها به خارج از بدن به کار می‌رود.

علائم نفخ واژن چیست؟

علامت اصلی نفخ واژن، شنیدن و احساس خروج هوا از واژن است، این صدا شبیه به شنیدن صدای باد معده از مقعد است.

آیا باد واژن یا نفخ واژن می‌تواند باعث ایجاد درد شود؟

هوای به دام افتاده در داخل واژن شما معمولا باعث درد نمی‌شود. با این‌حال در صورت تکرار این اتفاق به طور مداوم ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه ای مانند فیستول واژن باشد.

درمان باد واژن یا نفخ واژینال چیست؟

انجام تمرینات کگل یا کار با یک فیزیوتراپیست متخصص از بهترین روش‌های درمانی برای باد واژن یا نفخ واژینال مزمن هستند

آیا باد واژن بوی بد می‌دهد؟

خیر، باد واژن با بوی بدی همراه نیست، چراکه به سیستم گوارش بدن ارتباطی ندارد.

منبع clevelandclinic
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.

چهار × سه =