استرپتوکوک پنومونیه (Streptococcus Pneumoniae)

استرپتوکوک پنومونیه یا همان پنوموکوک، جزو باکتری های گرم مثبت هستند که سالانه نزدیک به 500.000 هزار کودک زیر 5 سال را به کام مرگ می کشاند (بیشتر این مرگ و میر ها در کشور های در حال توسعه به وقوع می پیوندد.). پنومونی همان عفونت ریه هاست که بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و حتی قارچ ها می توانند عامل آن باشد اما پنوموکوک یکی از علل شایع پنومونی های شدید است. علاوه بر پنومونی، این باکتری می تواند عامل عفونت های دیگری مانند: عفونت های گوش، عفونت های سینوس، مننژیت و باکتریمی (عفونت خون توسط باکتری) باشد. این باکتری جز باکتری های مهاجم در نظر گرفته می شود زیرا به قسمت هایی از بدن تهاجم می برد که معمولا عاری از میکروب است. این باکتری از طریق تماس فرد با فرد به وسیله ترشحات تنفسی مانند موکوس یا بزاق قابلیت انتشار دارد. همه افراد می توانند با باکتری آلوده شوند اما برخی افراد، بیشتر از دیگران در معرض بیمار شدن هستند، مانند:

  • خردسالان زیر دو سال
  • کسانی که بیماری زمینه ای دارند مانند مبتلایان به آنمی داسی شکل، دیابت، سندروم نفروپاتیک، بیماری های مزمن ریوی، قلبی، کلیوی یا کبدی، افراد مبتلا به HIV، و کسانی که دارای سیستم ایمنی تضعیف شده ای هستند.
  • افرادی که دارای ایمپلنت هایی در سیستم اعصاب مرکزیهستند یا مایع مغزی-نخاعی آنها دچار نشت می باشد.

علیه این باکتری واکسن وجود دارد که می توان از آن به عنوان پیشگیری استفاده کرد. استفاده از این واکسن در برنامه واکسیناسیون ایران نیز قرار دارد.

جهت درمان نیز از آنتی بیوتیک ها می توان بهره جست اما مقاومت آنتی بیوتیکی نیز به چشم می خورد به طوری که باکتری در هر 10 نفر، در 3 نفر به یک یا چندین آنتی بیوتیک مقاوم شده است.

انجام آزمایش استرپتوکوک پنومونیه از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا